Jeg overlevede $ 5 af dagligvarer om dagen i NYC-og sultede ikke

Reglerne: Kaffe og te tæller ikke med det samlede antal for dagen (fordi gratis kontorkaffe). Men det inkluderer kun hjemmelavet eller gratis kaffe - ingen sprøjtning på Starbucks. Andre freebies: urter og krydderier og almindelige krydderier som olivenolie, ketchup og varm sauce.

Prisen: At begrænse mig til $ 30 dollars i en uges dagligvarer med dagligvarer ville have været hårdt; Jeg havde allerede store mængder af nogle fødevarer, som jeg ikke havde brug for at købe mere af (dvs. ris, havregryn, jordnøddesmør osv.), Og jeg vil ende med at købe nogle fødevarer, der varede længere end en uge, men ville stadig tælle det samlede. I stedet besluttede jeg at holde styr på omkostningerne ved alt, hvad jeg spiste hver dag.



whoop vs fitbit

Processen: Jeg oprettede et regneark (seriøst, jeg taklede Excel til dette, I fyre), der tilføjede omkostningerne pr. Portion af hver eneste ting, jeg spiste. For eksempel, hvis jeg købte fem appelsiner til $ 4, loggførte jeg udgifterne til at spise en appelsin til $ 0,80 hver. Jeg valgte at gøre det meste af min shopping på Trader Joe 's, som er et af de billigere steder, jeg har fundet i Manhattan. (Tænk på: priser, der faktisk kan sammenlignes med resten af ​​Amerika. Tak, New York, for at være byen for drømme og virkelig narre dyre fødevarer).

Twist: Som et fitness-besat menneske logger jeg allerede min mad hver dag på MyFitnessPal - så jeg er ikke fremmed for at tælle hver mandel, der går ind i min mund. Jeg er også temmelig speciel ved at prøve at ramme de korrekte andele af makronæringsstoffer (protein, fedt og kulhydrater) hver dagsbetydning, jeg tilbragte ugen med at spille det ultimative spil Tetris-mad med forsøg på at passe til mine makroer og mit budget. (Hvis du vil spore dine måltider, kan du prøve MyFitnessPal eller en af ​​disse andre store vægttabs-apps.)

Mantra: Få det til at fungere

Min morgenmad er enkel og temmelig omkostningseffektiv: havregryn med kanel og jordnøddesmør, en halv banan og et drys chiafrø (total omkostninger: $ 0,70). Det gjorde morgenen let, undtagen en weekend morgenmad, da jeg sprøjtede på nogle æggehvider, to hele æg, jarred jalapeños og nogle smuldrede fedtfrie feta (total omkostninger: $ 1,43).



TBH min frokost var ikke den mest spændende ting. Jeg bragte et par # saddesksalads: baby-spinat toppet med kogt kyllingebryst og balsamic eddike. Jeg havde også en ostepind, gulerødder og bragte en ounce mandler og et æble til en snack. Nogle gange byttede jeg tun efter kylling og tilføjede en skive avokado i stedet for mandler (skal jeg få de sunde fedtstoffer!) (tOtal omkostninger: 2,17).

Til middag skiftede jeg mellem to forskellige retter. Den første var en mashup af formalet kalkun, spiraliseret zucchini, brun ris og marinara-sauce. Kald mig underlig, men denne one-dish middag rammer alvorligt stedet (total omkostninger: $ 1,37). Den anden var en slags DIY-burrito-skål: kylling kogt med chilipulver på toppen, brun ris, sorte bønner, tomat og avocado. Tilføj et strejf af varm sauce eller salsa, og det er dybest set et Chipotle-mesterværk (total omkostninger: $ 1,54).

Og så var der det vigtigste måltid hele dagen (obv): dessert. Med mindre end en dollar tilbage for dagen, måtte jeg være smart med mine sidste par cent (og kalorier). Nogle dage havde jeg en halv proteinbar med en halv grapefrugt eller et æble (total omkostninger: $ 0,95)nogle dage havde jeg 2% fedt græsk yoghurt toppet med en halv banan og et duskregn honning (total omkostninger: $ 0,84), og andre dage fik jeg en ryste med vanilje usødet mandelmælk, et halvt øl proteinpulver og en spiseskefuld jordnøddesmør (samlede omkostninger: $ 0,95). (Hvis disse ikke lyder godt nok for dig, så prøv disse 11 desserter med skjulte sunde fødevarer.)



Mine totaler i løbet af ugen varierede fra $ 4,90 til $ 5,19, ja, det var ikke nøjagtigt $ 5, men jeg siger, at jeg beviste mit pointe; Du kan absolut spise sundt på et budget.

Tid til #RealTalk

For alle, der straks vil sige, 'du spiste ikke nok'! eller 'det var ikke nok sort'! - hold fast. Jeg spiste omkring 1.600 kalorier om dagen (hvilket er lige i ballparken af ​​hvad nogen min størrelse, alder og aktivitetsniveau har brug for, ifølge MyFitnessPal). Ja, de triste skrivebordsalater er måske blevet lidt kedelige, men jeg fik masser af portioner frugt og grøntsager, protein og fedt til hver dag. Hvad mere kan en pige bede om? (Plus, hvis folk på madstempler muligvis ikke får lov til at bruge dem på ting som bøf og kage, så skulle jeg ikke have lov til at medtage dem i min udfordring, ikke?)

Nogle ting gjorde det let for mig: Jeg har altid været en brun pose frokostpige, og jeg har prøvet mit hårdt for at begrænse min Starbucks afhængighed til weekenderne (så jeg behøvede ikke at opgive spændende frokostpakker eller daglige kaffe). Fordi jeg allerede sporer min mad, ved jeg nøjagtigt, hvad der går ind og ud af mit spisekammer hver dag. Hvis du mere er en sindløs munker, er du muligvis ikke klar over, hvor meget af dine penge, der går til mad hver uge, og det at tackle et strengt budget som dette kan være et hårdt vågne opkald.

Der var punkter, hvor jeg bestemt var sulten, og jeg prøvede at spille det smart; Som en ivrig fitnessperson kan jeg lide at lytte til de signaler, som min krop giver mig. Hvis min mave siger 'HEY, I & apos; M HUNGRY' og begynder at knurres højt nok for min Form kolleger til at tro, at jeg har et dyr under mit skrivebord, jeg vil fodre det. (Undtagen når det står at spise hele glasset med jordnøddesmør). Derfor var grunden til, at jeg gik lidt over $ 5 nogle dage.

Men kampen var reel. At skulle sige 'nej' til mad er hårdt nok, som det er, og når du tilføjer stramme økonomiske begrænsninger? UGH. Jeg tror ikke, jeg kunne opretholde dette for evigt, men at holde sig til et lignende budget i et par dage om ugen virker fuldstændig gennemførligt. Hvis du normalt bruger $ 10 om dagen til frokost og en anden $ 15-20 til middag, skal du begynde at pakke og lave mad i stedet. Tænk på, hvor hurtigt disse besparelser vil tilføjes! Efter et par uger er det et nyt par Nike-leggings. (Men virkelig at tænke på dine besparelser i form af træningstøj hjælper meget.)

Madbudgettering 101

Forberedelse af måltider og planlægning før shopping var afgørende for at overleve ugen. (Her er en sund indkøbsliste med dagligvarer og ikke-sved tilberedning af måltider til at hjælpe dig med at komme i gang.) Jeanette Pavini, sparekspert hos Coupons.com, har også et par tip til at forlade købmanden uden at forlade alle dine penge der også .

  • Læg et lidt arbejde. ”Vi betaler for bekvemmelighed”, siger Pavini. Det betyder, at forvasket og hakket salat sandsynligvis vil være dyrere end at købe et helt hoved af det og hugge dig selv. Tjek priserne inden du køber.
  • Tæll ikke frosne produkter. 'Frosne grøntsager er frosne på deres højdepunkt, hvilket spærrer næringsstoffer, hvilket gør dem til et sundt alternativ til frisk ', siger Pavini. 'Men kontroller ingredienslisten for at sikre dig, at der ikke er tilføjet saucer, krydderier eller sirup'. Du kan finde billigere priser eller kuponer til frosne oftere end friske.
  • Gå til markedet. 'Hvis du bor i nærheden af ​​et engrosmarked, der er åbent for offentligheden, kan du få frugt og grøntsager til engrospriser,' siger Pavini. ”Det betyder dog, at man køber i bulk, så hold sammen med en nabo, og del din rejse eller køb i bulk og frys dele til senere brug”.
  • Køb hele kyllingen. 'Du betaler en præmie for udbenet kyllingebryst - omkring to til tre gange så meget end for hele kyllingen, benkvarter eller knogler i lårene', siger Pavini.
  • Gå efter frosne fisk. 'En masse skaldyr er alligevel frosset, så du kan lige så godt sammenligne prisen på skranken og i fryseren', siger Pavini. 'Konserves tun og laks er også et overkommeligt alternativ'.
  • Af Lauren Mazzo @lauren_mazzo
Reklame